Dofinansowano ze środków budżetu państwa
„Posiłek w szkole i w domu”
na lata 2019-2023
Rok 2023
wartość dofinansowania ze środków budżetu państwa
240 000,00 zł
przewidywana całkowita wartość programu
300 000,00 zł
Program „Posiłek w szkole i w domu” zapewnia pomoc zarówno osobom starszym, niepełnosprawnym, o niskich dochodach, jak i dzieciom, które wychowują się w rodzinach znajdujących się w trudnej sytuacji.
Program przewiduje wsparcie finansowe gmin w udzieleniu pomocy w formie posiłku, świadczenia pieniężnego w postaci zasiłku celowego na zakup posiłku lub żywności oraz świadczenia rzeczowego w postaci produktów żywnościowych.
Istotnym elementem Programu jest zapewnienie dzieciom i młodzieży w wieku szkolnym zjedzenia gorącego posiłku przygotowanego w stołówce szkolnej. Takie rozwiązanie daje bowiem większą kontrolę nad jakością kupowanych produktów, z których przygotowywane są posiłki, oraz nad procesem ich przygotowywania.
Ze środków przekazywanych gminie w ramach Programu dofinansowane zostaną zarówno posiłki wydawane na stołówkach, ale również te dowożone osobom dorosłym, w tym osobom niewychodzącym z domu (np. ze względu na podeszły wiek czy niepełnosprawność), niebędącym w stanie przygotować sobie codziennie gorącego posiłku.
Dofinansowano ze środków budżetu państwa
„OPIEKA 75+”
Rok 2023
wartość dofinansowania
53 062,00 zł
przewidywana całkowita wartość zadania
88 437,00 zł
Dotacja jest przeznaczona na dofinansowanie zadania własnego beneficjenta dotacji polegającego na organizowaniu i świadczeniu usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania, w związku z realizacją Programu „Opieka 75+” na rok 2023, zwanego dalej Programem.
Głównym celem programu jest poprawa dostępności do usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób w wieku 75 lat i więcej, które są osobami samotnymi (zgodnie z art.6 pkt. 9 ustawy o pomocy społecznej), lub są osobami samotnie gospodarującymi (zgodnie z art. 6 pkt 10 ustawy o pomocy społecznej) a także tych, które pozostają w rodzinie.
Program ma na celu zapewnienie ww. osobom wsparcia i pomocy adekwatnej do potrzeb i możliwości wynikających z wieku i stanu zdrowia, w ramach usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych, poprawę jakości życia osób w wieku 75 lat i więcej oraz umożliwienie gminom rozszerzenia oferty usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób w wieku 75 lat i więcej; wsparcie finansowe gmin w wypełnianiu zadań własnych o charakterze obowiązkowym.
Środki finansowe z programu mogą być przeznaczone na:
Dofinansowano ze środków z dotacji celowej
pochodzących z rezerwy celowej “Korpus Wsparcia Seniorów”
2023
wartość dofinansowania
25 739,00 zł
Przewidywany koszt całkowity zadania
33 300,00 zł
Program jest elementem polityki społecznej państwa w zakresie wsparcia działań na rzecz seniorów niesamodzielnych ze względu na wiek oraz stan zdrowia.
Celem programu jest zapewnienie usługi wsparcia na rzecz seniorów w wieku 65 lat i więcej przez świadczenie usług wynikających z rozeznanych potrzeb na terenie danej gminy, wpisujących się we wskazane w programie obszary oraz poprawa poczucia bezpieczeństwa oraz możliwości samodzielnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania osób starszych przez dostęp do tzw. „opieki na odległość”.
Program będzie realizowany w terminie od dnia 1 stycznia 2023 r. do 31 grudnia 2023 r.
Realizacja programu „Korpus Wsparcia Seniorów” obejmuje swoim zakresem dwa moduły:
Program "Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej" - Edycja 2022
Został dofinansowany ze środków Funduszu Solidarnościowego
Dofinansowanie: 402 696,00 zł
Koszt całkowity: 402 696,00 zł
Czytaj więcej: Program „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej”
Dofinansowano ze środków budżetu państwa
“Wspieraj seniora”
wartość dofinansowania ze środków budżetu państwa
10.000,00 zł
Całkowity koszt zadania – 12.500 zł.
Celem programu jest zapewnienie usługi wsparcia Seniorów w wieku 70 lat i więcej, którzy w obowiązującym stanie epidemii zdecydują się na pozostanie w domu. Usługa wsparcia będzie polegała w szczególności na dostarczeniu zakupów obejmujących artykuły podstawowej potrzeby, w tym artykuły spożywcze, środki higieny osobistej.
Program adresowany jest do:
Program Wspieraj Seniora - Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów w pytaniach i odpowiedziach. Link do strony.
„Wspieraj Seniora” czyli pomoc w zakupach dla seniorów pozostających w domu krok po kroku.
Osoby po 70 roku życia mogą skorzystać z Programu „Wspieraj Seniora”, realizowanego przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Braniewie.
Seniorzy, którzy zdecydują się pozostać w domu, aby ograniczyć ryzyko zakażenia COVID-19, mogą liczyć na pomoc w zrobieniu zakupów artykułów pierwszej potrzeby.
W szczególnych przypadkach pomoc może być udzielona osobie, która nie ukończyła 70 lat.
Zakupy obejmują artykuły spożywcze, środki higieniczne oraz leki.
Krok 1
Krok 2
Krok 3
Krok 4
Pomoc realizowana będzie w dni robocze.
„Wspieraj Seniora” jest akcją realizowaną w ramach Programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej”
Miejski Osrodek Pomocy Społecznej
ul. Rzemieślnicza 1
14-500 Braniewo
Telefon: +48 55 506 53 30
Faks: +48 55 506 53 32
e-mail:
Inspektor Ochrony Danych Osobowych
Michał Czaiński mail: