HelpMi

 

Problem przemocy domowej nasilił się znacznie w ostatnim czasie, kiedy z powodu pandemii koronawirusa ofiary były zmuszone przebywać w zamknięciu ze swoimi oprawcami. Będąc pod ciągłą kontrolą nie miały możliwości szukać pomocy i poinformować, że coś złego dzieje się w ich domach.
Międzynarodowy znak „HELP ME”(tłum. „POMÓŻ MI”) jest dyskretnym sygnałem, który możemy wysłać do kogoś kogo znamy lub całkowicie obcej nam osoby. Informuje on o tym, że jesteśmy ofiarą przemocy. Znak ,,HELP ME’’ to wezwanie o pomoc, zrozumiałe na całym świecie. Przełamuje on barierę językową, czy kulturową. Nie wymaga bliskiego kontaktu, może być pokazany nawet przez okno czy w internecie. To prosty gest ręką, który ofiara przemocy może dyskretnie pokazać np. kurierowi, sprzedawcy w sklepie czy też podczas rozmowy video.

CO ZROBIĆ, GDY KTOŚ POKAŻE NAM TEN ZNAK?

  1. Nie powinniśmy dawać oznak, że coś jest nie tak. Zwłaszcza gdy obserwuje nas osoba, która potencjalnie może być sprawcą. Ofiarę mogłoby to narazić na konsekwencje.
  2. Zakończ spotkanie lub rozmowę, tak jakby nic się nie stało.
  3. Skontaktuj się z policją pod numerem alarmowym 112 i wyjaśnij sytuację, oraz poinformuj, że osoba ta w ten sposób poprosiła nas o pomoc lub zawiadom organizacje zajmujące się problemem przemocy domowej:

Niebieska Linia              800 120 002
Centrum Praw Kobiet   600 070 717

Dzień Matki

 

System Powiadamiania Ratunkowego wkracza w kolejny etap jakim jest przejęcie obsługi numeru alarmowego 998 przez Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Na podstawie harmonogramu otrzymanego z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w województwie warmińsko-mazurskim prace przełączeniowe potrwają od dnia 10 maja do dnia 17 maja 2021 r. Od dnia 17 maja 2021 r. wszystkie wywołania kierowane na numer alarmowy 998 w województwie warmińsko-mazurskim będą obsługiwane przez Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Olsztynie. W związku z powyższym zwracam się z prośbą o przekazanie powyższej informacji mieszkańcom, żywiąc nadzieję, że wyeliminuje to w znacznej mierze fałszywe wywołania numerów alarmowych, których poziom utrzymuje się na poziomie ponad 50% wszystkich połączeń z numerem alarmowym.

Od 1 maja 2019 roku do 30 września 2019 roku

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Braniewie

 

funkcjonuje w godzinach od 7:00 do 15:00

Kasa MOPS

Czynna w każdy piątek w godz. 9.00 - 14.00